AZ762FH-1AB-24DF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
American Zettler
In Stock: 0
Datasheet
Image for AZ762FH-1AB-24DF is not available
AZ762FH-1AB-24DF
DigiKey Part Number
3385-AZ762FH-1AB-24DF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ762FH-1AB-24DF
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Operate Time
7 ms
Mounting Type
Release Time
3 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current)
20 A
Switching Voltage
440VAC, 150VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
5540VA, 600W
Coil Resistance
1.44 kOhms
Coil Current
16.7 mA