Image for AZ7621P2-1A-12D is not available
AZ7621P2-1A-12D
DigiKey Part Number
3385-AZ7621P2-1A-12D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ7621P2-1A-12D
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Category
Coil Type
Latching, Dual Coil
Mfr
Termination Style
PC Pin
Series
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Operate Time
10 ms
Release Time
10 ms
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Coil Voltage
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Approval Agency
CUR, UL
Contact Rating (Current)
16 A
Relay Type
Switching Voltage
440VAC - Max
Coil Resistance
240 Ohms
Load - Max Switching
4000VA
Base Product Number
Coil Current
50 mA