Image for AZ733-2A-24D is not available
AZ733-2A-24D
DigiKey Part Number
3385-AZ733-2A-24D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ733-2A-24D
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 12A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Flux Protection
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Box
Must Operate Voltage
19.2 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
2.4 VDC
Mounting Type
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
Release Time
5 ms
Contact Form
DPST-NO (2 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
12 A
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Switching Voltage
400VAC, 250VDC - Max
Approval Agency
CUR, TUV, UL
Load - Max Switching
3324VA, 360W
Relay Type
Coil Current
21.8 mA
Coil Resistance
1.1 kOhms