Image for AZ697-1A-48DEF is not available
AZ697-1A-48DEF
DigiKey Part Number
3385-AZ697-1A-48DEF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ697-1A-48DEF
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 48V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 48VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Box
Must Operate Voltage
36 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
4.8 VDC
Mounting Type
Operate Time
8 ms
Coil Voltage
Release Time
5 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Contact Rating (Current)
10 A
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Switching Voltage
277VAC, 150VDC - Max
Approval Agency
CUR, TUV, UL
Load - Max Switching
2770VA, 300W
Relay Type
Coil Current
11.5 mA
Coil Resistance
4.17 kOhms