AZ2704-2A-48D is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
American Zettler
In Stock: 0
Datasheet
Image for AZ2704-2A-48D is not available
AZ2704-2A-48D
DigiKey Part Number
3385-AZ2704-2A-48D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ2704-2A-48D
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 48V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 48VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Coil Insulation
Class B
Series
Must Operate Voltage
36 VDC
Packaging
Box
Must Release Voltage
2.4 VDC
Operate Time
30 ms
Mounting Type
Release Time
30 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
DPST-NO (2 Form A)
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current)
30 A
Approval Agency
CUR, TUV, UL
Switching Voltage
400VAC, 150VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
8310VA, 840W
Coil Resistance
1.2 kOhms
Coil Current
40 mA