AZ2704-2A-12D is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 12VDC Coil Through Hole
AZ2704-2A-12D
DigiKey Part Number
3385-AZ2704-2A-12D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ2704-2A-12D
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination Style
PC Pin
Must Operate Voltage
9 VDC
Must Release Voltage
0.6 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
DPST-NO (2 Form A)
Contact Rating (Current)
30 A
Switching Voltage
400VAC, 150VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
8310VA, 840W
Coil Resistance
75 Ohms
Coil Current
160 mA