AZ2501P1-1A-12DW
DigiKey Part Number
3385-AZ2501P1-1A-12DW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ2501P1-1A-12DW
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 50A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Category
Coil Type
Latching, Single Coil
Mfr
Termination Style
PC Pin
Series
Must Operate Voltage
9.6 VDC
Packaging
Box
Operate Time
15 ms
Release Time
15 ms
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Coil Voltage
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Approval Agency
CUR, UL
Contact Rating (Current)
50 A
Relay Type
Switching Voltage
440VAC - Max
Coil Resistance
96 Ohms
Load - Max Switching
13850VA
Base Product Number
Coil Current
125 mA