AZ2270-1AT-12DEF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
American Zettler
Parametric Equivalent
American Zettler
In Stock: 0
Datasheet
Image for AZ2270-1AT-12DEF is not available
AZ2270-1AT-12DEF
DigiKey Part Number
3385-AZ2270-1AT-12DEF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ2270-1AT-12DEF
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin, Quick Connect
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Must Operate Voltage
9 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
30 A
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Switching Voltage
277VAC, 28VDC - Max
Approval Agency
CUR, UL, VDE
Load - Max Switching
8310VA, 840W
Relay Type
Coil Current
77 mA
Coil Resistance
155 Ohms