AZ21501-1AE-220AF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
American Zettler
In Stock: 0
Datasheet
Image for AZ21501-1AE-220AF is not available
AZ21501-1AE-220AF
DigiKey Part Number
3385-AZ21501-1AE-220AF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ21501-1AE-220AF
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 50A 220V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 220VAC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Must Operate Voltage
165 VAC
Must Release Voltage
66 VAC
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
50 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
300VAC, 110VDC - Max
Approval Agency
CUR, UL, TUV
Load - Max Switching
7200VA, 1200W
Relay Type
Coil Current
16.3 mA
Coil Resistance
13.49 kOhms