AZ2150-1A-15DEF
AZ2150-1A-15DEF
DigiKey Part Number
3385-AZ2150-1A-15DEF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ2150-1A-15DEF
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 40A 15V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 15VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Packaging
Box
Must Operate Voltage
11.25 VDC
Must Release Voltage
1.5 VDC
Mounting Type
Operate Time
12 ms
Coil Voltage
Release Time
5 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Contact Rating (Current)
40 A
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Switching Voltage
300VAC, 30VDC - Max
Approval Agency
cURus, VDE
Load - Max Switching
12000VA, 1200W
Relay Type
Coil Current
58.6 mA
Coil Resistance
256 Ohms