AZ2100-1CE-18DEF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 0
Datasheet
Image for AZ2100-1CE-18DEF is not available
AZ2100-1CE-18DEF
DigiKey Part Number
3385-AZ2100-1CE-18DEF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ2100-1CE-18DEF
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 18V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 18VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Box
Must Operate Voltage
13.5 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
1.8 VDC
Mounting Type
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
Release Time
10 ms
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Contact Rating (Current)
40 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
300VAC, 30VDC - Max