AZ2100-1CE-110DEF
DigiKey Part Number
3385-AZ2100-1CE-110DEF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ2100-1CE-110DEF
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 110V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 110VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Tray
Must Operate Voltage
82.5 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
11 VDC
Mounting Type
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
Release Time
10 ms
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Contact Rating (Current)
40 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
300VAC, 30VDC - Max
Approval Agency
cURus, VDE
Load - Max Switching
12000VA, 1200W
Relay Type
Coil Current
8.2 mA
Coil Resistance
13.45 kOhms