WGCF25-0.5A1
DigiKey Part Number
4236-WGCF25-0.5A1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WGCF25-0.5A1
Description
Carbon Fibre Thermal Pad 25 W/mk
Customer Reference
Detailed Description
Thermal Pad Dark Gray 50.00mm x 100.00mm Rectangle Adhesive - One Side
Category
Outline
50.00mm x 100.00mm
Manufacturer
AMEC Thermasol
Thickness
0.0197" (0.500mm)
Series
Material
Silicone
Packaging
Bulk
Adhesive
Adhesive - One Side
Part Status
Active
Color
Dark Gray
Usage
Multi
Thermal Resistivity
0.12°C/W
Type
Thermal Pad
Thermal Conductivity
25W/m-K