ASR-SI240A10ZY-LV
DigiKey Part Number
2040-ASR-SI240A10ZY-LV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASR-SI240A10ZY-LV
Description
SSR RELAY SPST-NO 10A 48-280V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) Hockey Puck
Category
Voltage - Input
90 ~ 280VAC
Mfr
Voltage - Load
48 V ~ 280 V
Series
Load Current
10 A
Packaging
Box
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C