ACS72981ELRATR-200U3
ACS72981ELRATR-200U3
DigiKey Part Number
620-ACS72981ELRATR-200U3TR-ND - Tape & Reel (TR)
620-ACS72981ELRATR-200U3CT-ND - Cut Tape (CT)
620-ACS72981ELRATR-200U3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS72981ELRATR-200U3
Description
CURRENT SEN HE/DIFFERENTIAL 200A
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 200A 1 Channel Hall Effect, Differential Unidirectional 7-PowerSMD Module
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACS72981ELRATR-200U3 Models
Category
Frequency
DC ~ 250kHz
Mfr
Linearity
±0.8%
Series
Voltage - Supply
3V ~ 3.6V
Response Time
1.8µs
Current - Supply (Max)
14mA (Typ)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Sensor Type
Polarization
Unidirectional
Package / Case
7-PowerSMD Module
Output
Ratiometric, Voltage
Base Product Number
Sensitivity
6.6mV/A