ACS37612LLUALU-010B5
DigiKey Part Number
620-ACS37612LLUALU-010B5TR-ND - Tape & Reel (TR)
620-ACS37612LLUALU-010B5CT-ND - Cut Tape (CT)
620-ACS37612LLUALU-010B5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS37612LLUALU-010B5
Description
CURRENT SENSOR HE 8-TSSOP
Detailed Description
Current Sensor 1 Channel Hall Effect Bidirectional 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Category
Accuracy
±2%
Mfr
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
16mA
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
For Measuring
AC/DC
Output
Ratiometric, Voltage
Mounting Type
Sensitivity
10mV/g
Package / Case
8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Frequency
DC ~ 120kHz
Supplier Device Package
8-TSSOP
Linearity
±1%