AISC-0805-R68J-T
DigiKey Part Number
535-10511-2-ND - Tape & Reel (TR)
535-10511-1-ND - Cut Tape (CT)
535-10511-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AISC-0805-R68J-T
Description
FIXED IND 680NH 190MA 2.05 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 190 mA 2.05Ohm Max 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AISC-0805-R68J-T Models
Category
DC Resistance (DCR)
2.05Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
23 @ 50MHz
Series
Frequency - Self Resonant
270MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
25 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0805
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.061" (1.55mm)