AHCR-S04R0SA206Q
DigiKey Part Number
535-AHCR-S04R0SA206Q-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHCR-S04R0SA206Q
Description
CAP LITHIUM HYBRID 20F 4V
Detailed Description
20 F (EDLC) Supercapacitor 4 V Radial, Can 600mOhm
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
600mOhm
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
20 F
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
4 V
Operating Temperature
-25°C ~ 65°C