AHCR-S04R0SA106Q
DigiKey Part Number
535-AHCR-S04R0SA106Q-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHCR-S04R0SA106Q
Description
CAP LITHIUM HYBRID 10F 4V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 F (EDLC) Supercapacitor 4 V Radial, Can 1Ohm
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1Ohm
Manufacturer
Abracon LLC
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tray
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
10 F
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
4 V
Operating Temperature
-25°C ~ 65°C