ADCM-S05R5SA224XB
DigiKey Part Number
535-ADCM-S05R5SA224XB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADCM-S05R5SA224XB
Description
CAPACITOR 0.22F 5.5V TH
Detailed Description
0.22 F (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Radial 240mOhm @ 1kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
240mOhm @ 1kHz
Lead Spacing
0.354" (9.00mm)
Capacitance
0.22 F
Size / Dimension
0.531" L x 0.276" W (13.50mm x 7.00mm)
Tolerance
0%, +50%
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C