ADCM-S05R5SA104RB
DigiKey Part Number
535-ADCM-S05R5SA104RB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADCM-S05R5SA104RB
Description
CAPACITOR 0.1F 5.5V TH
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 mF (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Radial 1.8Ohm @ 1kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.8Ohm @ 1kHz
Manufacturer
Abracon LLC
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Lead Spacing
0.268" (6.80mm)
Capacitance
100 mF
Size / Dimension
0.413" L x 0.217" W (10.50mm x 5.50mm)
Tolerance
0%, +30%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C