S-85S1AB28-I6T1U
DigiKey Part Number
1662-S-85S1AB28-I6T1UTR-ND - Tape & Reel (TR)
1662-S-85S1AB28-I6T1UCT-ND - Cut Tape (CT)
1662-S-85S1AB28-I6T1UDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-85S1AB28-I6T1U
Description
IC REG BUCK 2.8V 200MA SNT-6A
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 2.8V 1 Output 200mA 6-SMD, Flat Leads
Category
Voltage - Input (Max)
5.5V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Series
Current - Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Switching
1MHz
Part Status
Active
Synchronous Rectifier
Yes
Function
Step-Down
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration
Positive
Mounting Type
Surface Mount
Topology
Package / Case
Output Type
Supplier Device Package
SNT-6A
Number of Outputs
1
Base Product Number
Voltage - Input (Min)
2.2V