929705-06-36-I
DigiKey Part Number
3M156856-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929705-06-36-I
Description
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 36 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
929705-06-36-I Models
Category
Contact Length - Mating
0.318" (8.08mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.710" (18.03mm)
Series
Overall Contact Length
1.128" (28.65mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2.5A