929550-01-20-EU
DigiKey Part Number
19-929550-01-20-EU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929550-01-20-EU
Description
3M PIN STRIP HEADER, 929 SERIES,
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 20 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
929550-01-20-EU Models
Category
Contact Length - Mating
0.295" (7.49mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Series
Insulation Height
0.110" (2.79mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Gold
Insulation Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
2.5A