VETH100A1DD1 Series ESD-Protection Diode
Vishay offers ESD-protection diodes in their space-saving DFN1006-2B package with wettable flanks
Image of Vishay's VETH100A1DD1 Series ESD-Protection DiodeVishay offers automotive-grade, bidirectional, single-line ESD protection diodes in a compact DFN1006-2B package with wettable flanks. Optimized for automotive Ethernet networks in compliance with OPEN Alliance 100Base-T1 and 1000Base-T1 specifications, the space-saving VETH100A1DD1 offers a low clamping voltage, dynamic resistance, and capacitance for the protection of high-speed data lines against transient voltage signals. The device’s DFN1006-2B package offers a smaller footprint and lower profile than other standard packages. The VETH100A1DD1’s low clamping voltage is a result of its snap-back technology with a trigger voltage greater than 100 V. Combined with its low dynamic resistance, the protection diode delivers improved ESD absorption performance and protection while its low maximum capacitance enables higher signal integrity.
Features
  • Offered in a compact DFN1006-2B package with wettable flanks
  • Compliant with OPEN Alliance 100Base-T1 and 1000Base-T1 specifications
  • Offers a ±24 V working voltage
  • Very low clamping voltage: 31 V typical at 1 A
  • Low dynamic resistance: 0.4 Ω typical
  • Low maximum capacitance: 2 pF
  • Provides transient protection for high-speed data lines as per ISO 10605 and IEC 61000-4-2 at ±15 kV (contact discharge) for 1,000 pulses
  • Available in an AEC-Q101 version
  • Supports automated optical inspection (AOI)
  • Moisture sensitivity level (MSL) of 1 in accordance with J-STD-020
  • UL 94V-0 flammability rating