LMZ34202 SIMPLE SWITCHER® Power Module
Texas Instruments offers its LMZ34202 SIMPLE SWITCHER, 4.5 V to 42 V, 2 A, step-down voltage regulator
Image of Texas Instruments' LMZ34202 SIMPLE SWITCHER® Power ModuleTexas Instruments' LMZ34202 SIMPLE SWITCHER power module is an easy-to-use, integrated power supply that combines a 2 A, DC-DC converter with a shielded inductor and passives into a low-profile, QFN package. This total power solution allows as few as three external components while maintaining an ability to adjust key parameters to meet specific design requirements.
Features
  • Complete integrated power solution allows small footprint, low-profile design
  • 10 mm x 10 mm x 4.3 mm package
  • Wide-output voltage adjust (2.5 V to 7.5 V)
  • Adjustable switching frequency (200 kHz to 1 MHz)
  • Synchronizes to an external clock
  • Automatic PFM mode for light load efficiency
  • Adjustable soft-start time
  • Output voltage sequencing and tracking
  • Power good output
  • Programmable undervoltage lockout (UVLO)
  • Over-temperature thermal shutdown protection
  • Over-current protection (hiccup mode)
  • Pre-bias output start-up
  • Operating temperature range: -40°C to 105°C
  • Enhanced thermal performance: 14°C/W