SM400T200D1 Schottky Rectifier
SMC Diode Solutions' SM400T200D1 is a high-current Schottky diode with a reverse withstand voltage of 200 V and a maximum current of 400 A. It is packaged in a high-purity, high-temperature epoxy resin T1 module, which enhances mechanical strength and moisture resistance and has a strong heat dissipation ability. The maximum working junction temperature can reach +175°C, with lower forward conduction voltage drop VF, lower conduction loss, and switching loss. It can be widely used in various rectifier outputs and is suitable for low-voltage and high-current applications. It is an excellent choice for various types of switching power supplies, converters, and welding machine power supplies. In addition to finished devices, this specification is also available on bare wafers.
- +175°C TJ operation