SM400T200D1
DigiKey Part Number
1655-SM400T200D1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM400T200D1
Description
DIODE MODULE SCHOTTKY 200V 200A
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Series Connection 200 V 200A Chassis Mount Module
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
990 mV @ 200 A
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Box
Current - Reverse Leakage @ Vr
6 mA @ 200 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Diode Configuration
1 Pair Series Connection
Mounting Type
Chassis Mount
Technology
Schottky
Package / Case
Module
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
200A