VET24US240C2-JA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
XP Power
In Stock: 0
Datasheet
MFR Recommended
XP Power
In Stock: 606
Datasheet
24V 24 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
XP Power VET Series | Digi-Key Daily
VET24US240C2-JA
DigiKey Part Number
1470-3980-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VET24US240C2-JA
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 24W
Customer Reference
Detailed Description
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Polarization
Positive Center
Manufacturer
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Part Status
Obsolete
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Region Utilized
International
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Desktop (Class II)
Input Connector
IEC 320-C8
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
4.20" L x 1.71" W x 1.20" H (107.0mm x 43.5mm x 31.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB
Voltage - Output
24V
Standard Number
Current - Output (Max)
1A
Weight
0.302 lb (136.98 g)
Power (Watts)
24 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
75mW (Max)