PC1.2-12F1
DigiKey Part Number
2059-PC1.2-12F1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PC1.2-12F1
Description
BATTERY LEAD ACID 12V 1.2AH
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 V Sealed Lead Acid (SLA, VRLA) Battery Rechargeable (Secondary) 1.2Ah
Category
Capacity
Mfr
Size / Dimension
3.82" L x 1.77" W x 2.05" H (97.0mm x 45.0mm x 52.0mm)
Packaging
Box
Termination Style
Spade, .187" (4.7mm)
Part Status
Active
Discharge Rate
20Hrs
Battery Chemistry
Shelf Life
12 Months
Voltage - Rated
Standard Charge Current
390mA