NPTE2101J331MJTM
DigiKey Part Number
5011-NPTE2101J331MJTM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NPTE2101J331MJTM
Description
63V330F D 10MM* L 21MM
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 30mOhm 2000 Hrs @ 125°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Manufacturer
Ymin
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Bag
Ripple Current @ Low Frequency
100 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
330 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm