YC248-JR-074K7L
DigiKey Part Number
13-YC248-JR-074K7LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-YC248-JR-074K7LCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
YC248-JR-074K7L
Description
RES ARRAY 8 RES 4.7K OHM 1606
Detailed Description
4.7k Ohm ±5% 62.5mW Power Per Element Isolated 8 Resistor Network/Array ±200ppm/°C 1606, Convex, Long Side Terminals
EDA/CAD Models
YC248-JR-074K7L Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Resistance (Ohms)
4.7k
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.157" L x 0.063" W (4.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)
Power Per Element
62.5mW