SQM300JB-0R22
DigiKey Part Number
13-SQM300JB-0R22-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQM300JB-0R22
Description
RES 0.22 OHM 5% 3W RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 mOhms ±5% 3W Through Hole Resistor Radial Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Ceramic
Category
Composition
Mfr
Features
Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Series
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Size / Dimension
0.472" L x 0.315" W (12.00mm x 8.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)