SMBJ12CA/TR7
DigiKey Part Number
13-SMBJ12CA/TR7TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMBJ12CA/TR7CT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMBJ12CA/TR7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ12CA/TR7
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19.9V Clamp 30.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.9V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
30.2A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V