SMAJ28A-HP6AT/13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 904
Datasheet
45.4V Clamp 13.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
SMAJ28A-HP6AT/13
DigiKey Part Number
13-SMAJ28A-HP6AT/13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ28A-HP6AT/13
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
13.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.4V