KNP100JR-73-0R18
DigiKey Part Number
13-KNP100JR-73-0R18TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-KNP100JR-73-0R18CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KNP100JR-73-0R18
Description
RES 0.18 OHM 5% 1W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 mOhms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KNP100JR-73-0R18 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.181" Dia x 0.453" L (4.60mm x 11.50mm)