JB06S5000R
DigiKey Part Number
13-JB06S5000RTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-JB06S5000RCT-ND - Cut Tape (CT)
13-JB06S5000RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JB06S5000R
Description
FUSE 0603 0.5A 63VDC SLOW
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 mA 63 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0603 (1608 Metric)
Category
Response Time
Slow Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Melting I²t
0.02
Part Status
Active
Approval Agency
cURus
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W x 0.019" H (1.60mm x 0.81mm x 0.48mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.58 Ohms