FKN100JR-73-100R
DigiKey Part Number
13-FKN100JR-73-100RTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-FKN100JR-73-100RCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FKN100JR-73-100R
Description
RES 100 OHM 5% 1W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Fusible, Safety Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FKN100JR-73-100R Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Fusible, Safety
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)