FAE100JT-73-100R | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FAE100JT-73-100R |
Description | RES 100 OHM 5% 1W AXIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 100 Ohms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Fusible, Safety Wirewound |
Datasheet | Datasheet |
Category | Composition |
Mfr | Features Flame Proof, Fusible, Safety |
Series | Temperature Coefficient ±300ppm/°C |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Operating Temperature -55°C ~ 200°C |
Part Status Active | Package / Case |
Resistance | Supplier Device Package Axial |
Tolerance | Size / Dimension 0.197" Dia x 0.453" L (5.00mm x 11.50mm) |