CS1210KKX7R9BB475
DigiKey Part Number
13-CS1210KKX7R9BB475TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CS1210KKX7R9BB475CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CS1210KKX7R9BB475DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS1210KKX7R9BB475
Description
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1210
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CS1210KKX7R9BB475 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Soft Termination
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.110" (2.80mm)