CC1206JKNPOCBN471
DigiKey Part Number
311-1916-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-1916-1-ND - Cut Tape (CT)
311-1916-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC1206JKNPOCBN471
Description
CAP CER 470PF 1KV C0G/NPO 1206
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 pF ±5% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
CC1206JKNPOCBN471 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
High Voltage
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)