CC0805KRX7RYBB391
DigiKey Part Number
13-CC0805KRX7RYBB391TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CC0805KRX7RYBB391CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CC0805KRX7RYBB391DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0805KRX7RYBB391
Description
CAP CER 390PF 250V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
390 pF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
CC0805KRX7RYBB391 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
High Voltage
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)