CC0603KRX5R8BB224
DigiKey Part Number
311-3571-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-3571-1-ND - Cut Tape (CT)
311-3571-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0603KRX5R8BB224
Description
CAP CER 0.22UF 25V X5R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
CC0603KRX5R8BB224 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)