CC0603CRNPO9BN1R0
DigiKey Part Number
311-1049-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-1049-1-ND - Cut Tape (CT)
311-1049-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0603CRNPO9BN1R0
Description
CAP CER 1PF 50V C0G/NPO 0603
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 pF ±0.25pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CC0603CRNPO9BN1R0 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±0.25pF
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)