CC0402KRX5R9BB473
DigiKey Part Number
13-CC0402KRX5R9BB473TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CC0402KRX5R9BB473CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CC0402KRX5R9BB473DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0402KRX5R9BB473
Description
CAP CER 0.047UF 50V X5R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.047 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CC0402KRX5R9BB473 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)