BK250-120-SZ
DigiKey Part Number
13-BK250-120-SZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK250-120-SZ
Description
PTC RESET FUSE 250V 120MA RAD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 250V 120 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
5 s
Manufacturer
YAGEO
Resistance - Initial (Ri) (Min)
6 Ohms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
10.5 Ohms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
250V
Size / Dimension
0.276" L x 0.181" W (7.00mm x 4.60mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
120 mA
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Current - Trip (It)
240 mA
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Max
3 A