AC0805KRX7R9BB153
DigiKey Part Number
13-AC0805KRX7R9BB153TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-AC0805KRX7R9BB153CT-ND - Cut Tape (CT)
13-AC0805KRX7R9BB153DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0805KRX7R9BB153
Description
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.015 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
AC0805KRX7R9BB153 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)