AC0805JRNPO0BN180 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
18 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
AC0805JRNPO0BN180
DigiKey Part Number
13-AC0805JRNPO0BN180TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-AC0805JRNPO0BN180CT-ND - Cut Tape (CT)
13-AC0805JRNPO0BN180DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0805JRNPO0BN180
Description
CAP CER 18PF 100V C0G/NP0 0805
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)