AC0603KRX7R0BB104
DigiKey Part Number
13-AC0603KRX7R0BB104TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-AC0603KRX7R0BB104CT-ND - Cut Tape (CT)
13-AC0603KRX7R0BB104DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0603KRX7R0BB104
Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)