5KP150CA/B
DigiKey Part Number
13-5KP150CA/BCT-ND - Cut Tape (CT)
13-5KP150CA/BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP150CA/B
Description
TVS DIODE 150VWM 243VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
243V Clamp 21A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
243V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
21A
Series
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
150V
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
167V